Data wpisu: 02.03.2022

Jaki domek letniskowy wybrać? Oto wskazówki.

Posiadanie domku letniskowego nie wymaga w obecnych czasach ogromnego nakładu pracy i poświęcania energii na jego budowę. Obecnie nie ma potrzeby gromadzenia potrzebnych materiałów, nadzorowania pracowników i długiego oczekiwania na wymarzoną ostoję spokoju. W sytuacji, gdy chcesz szybko uzyskać komfort związany z posiadaniem prywatnego domku letniskowego, warto rozważyć kwestię zakupu gotowej wersji  mobilnej. Takie rozwiązanie to luksus, który sam przyjeżdża na konkretnie wybraną posesję. Co istotne, domek mobilny może być umiejscowiony na działce rekreacyjnej. O czym warto wiedzieć przed budową domku letniskowego oraz czy opłaca się zakupić domek na kołach? Oto praktyczny poradnik.

Domek letniskowy, a domek mobilny

Różnica pomiędzy klasycznym domkiem letniskowym oraz jego mobilnym odpowiednikiem związana jest przede wszystkim z faktem, że domek na kołach dostarcza się na działkę w formie gotowej budowli. Z tego powodu nie wymaga on długotrwałych działań lub też składania dostarczonych części. Jeśli więc zależy Ci na czasie i chcesz szybko ujrzeć na swojej posesji dopracowany, estetyczny i komfortowy domek letniskowy na kółkach — zamów go i wybierz wyposażenie, które Ci odpowiada. Plusy takiego rozwiązania to m.in.:

 • wygoda i komfort,
 • szybkość realizacji,
 • możliwość późniejszego transportu domku na dowolną działkę,
 • możliwość spersonalizowania wnętrza,
 • brak konieczności dopełniania wielu formalności.

Czy samodzielne wybudowanie domku letniskowego jest trudne?

Jeśli wolisz samodzielnie zacząć budowę, potrzebne Ci będą określone przez prawo budowlane dokumenty i wizyta w Starostwie Powiatowym. Formalności polegają m.in.: na wypełnieniu druku zgłoszenia zamiaru budowy domku letniskowego i dostarczeniu innych, wymaganych w konkretnej sytuacji szkiców oraz pozwoleń. Obecnie domek letniskowy może mieć nawet do 70m² jednak stanowią tak przepisy budowlane z 2022 roku. Przed konkretnymi działaniami należy upewnić się co do ewentualnych zmian.

W kwestii surowców do budowy warto rozważyć użycie drewna, które pozytywnie wpływa na samopoczucie i wygląd działki. Dobrą wskazówką jest doposażenie domku w taras, który posłuży nie tylko jako miejsce do wypoczynku, ale także jako praktyczna przestrzeń do przechowywania narzędzi i mebli ogrodowych.

Jaki domek letniskowy sprawdzi się najlepiej?

Mały domek letniskowy powinien być dostosowany do jego przeznaczenia, miejsca, w którym chcemy go ulokować oraz potrzeb jego użytkowników. Tak więc, jeśli poszukujesz rozwiązania umożliwiającego komfortowy sen, letni wypoczynek, spędzanie czasu z bliskimi oraz przechowywanie potrzebnego wyposażenia — warto zastanowić się nad produktem, jakim jest domek mobilny 35m².

W przypadku, jeśli masz w planach stworzenie miejsca dla większej ilości gości lub lubisz duże przestrzenie, odpowiedni będzie domek mobilny 48m². Wielkość dostosuj także do rozmiaru działki. Podczas wyboru domku letniskowego weź pod uwagę aspekty takie jak m.in.:

 • obecność tarasu/antresoli,
 • wielkość stolarki okiennej,
 • izolacja cieplna (możliwość użytkowania domku także podczas zimy),
 • rodzaj poszycia dachowego,
 • dostępny budżet,
 • obecne w domku pomieszczenia,
 • wielkość działki i odległość od ogrodzenia.

Domek letniskowy cena

Cena wybudowania domku jest zależna od wielu parametrów. Ścianki o grubości około 68 mm powinno się uwzględniać w budynkach do użytku nie tylko letniego, ale także jesiennego. W konstrukcji domków całorocznych zaleca się, aby wartość ta była jeszcze większa. Na koszt mają wpływ także czynniki związane z rodzajem użytych surowców. W przypadku wykończenia domku w naturalnym drewnie — cena będzie wyższa, jednak efekt również będzie bardziej zadowalający.


Autor wpisu:
Tomasz D.

Domki mobilne

Sprawdź specyfikacje domków mobilnych lub zamów domek.

SpecyfikacjaZamów domek

Przewiń do góry