Data wpisu: 26.02.2022

Czy domek mobilny może poruszać się po drogach publicznych?

Nazwa domek mobilny sugeruje, że jest to budynek, który może się dowolnie przemieszczać po drogach. Czy to prawda? Okazuje się, że tak, ale nie do końca. Tego rodzaju budynki faktycznie mogą być transportowane, ale tylko w formie ładunku. Domek mobilny nie podlega więc rejestracji, a jego mobilność polega na łatwości, z jaką można osadzić go na odpowiedniej przyczepie. Jak wygląda transport takiej budowli oraz czy wymaga on uzyskania specjalnych zezwoleń? Oto praktyczne informacje.

Normy bezpieczeństwa transportu domku mobilnego

Podczas planowania transportu domku mobilnego, należy wziąć pod uwagę parametry dróg dojazdowych. Powinny być one wystarczająco twarde i odpowiednio szerokie. Szerokość wjazdu na działkę powinna co najmniej o metr większa od szerokości domku. Może to uchronić go przed ewentualnym uszkodzeniem. Oprócz dokładnego zaplanowania całej operacji potrzebne są także odpowiednie zezwolenia od GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a przy transporcie wielkogabarytowym — pilot. Ważne jest także ubezpieczenie OC/AC przewoźnika.

Dlaczego domek mobilny nie może poruszać się po drogach publicznych?

Domek mobilny nie jest pojazdem z homologacją i nie może być dopuszczony do ruchu drogowego.  Z tego powodu, w przeciwieństwie do tiny house on wheels, nie może poruszać się samodzielnie po drogach publicznych.

Transport domku mobilnego tylko nocą?

To, jak wygląda transport domku mobilnego ciekawi wielu inwestorów, którzy zdecydowali się na jego zakup. Domek mobilny nie ma w swojej konstrukcji kół, a aby jego transport mógł się odbyć, wymagane jest spełnienie wielu warunków. W większości przypadków zalecany jest transport nocą. Umiejscowienie budowli na przyczepie odbywa się przy użyciu kilku narzędzi, takich jak m.in.: wózek widłowy i podnośnik.

Następnie, pod uniesiony w górę domek, podjeżdża samochód z odpowiednio wytrzymałą przyczepą, a po osadzeniu na niej domku, specjaliści przystępują do umocowania go i przewiezienia w docelowe miejsce. W dalszel kolejności budynek jest zsunięty z platformy, umiejscowiony na gruncie i można go już użytkować. Warto pamiętać, że jeśli teren jest wyjątkowo trudno dostępny — do precyzyjnego umieszczenie domku na działce używa się ciągnika.

Czy transport domku mobilnego jest drogi?

Koszt transportu domku mobilnego jest najczęściej wliczony w cenę całej usługi, warto jednak zawsze ustalić ten fakt na początku transakcji. Aby specyzieać swoje oczekiwania, należy także dopytać producenta o to, czy w cenę wliczone jest także użycie narzędzi ułatwiających odpowiednie ustawienie domku na trudnym terenie. Na cenę z pewnością mają wpływ czynniki, takie jak: odległość, wielkość domku oraz fakt, czy będzie on przewożony na terenie Polski, czy też za granicę. Przed zakupem domku mobilnego warto wszystkie te kwestie szczegółowo ustalić.


Autor wpisu:
Tomasz D.

Domki mobilne

Sprawdź specyfikacje domków mobilnych lub zamów domek.

SpecyfikacjaZamów domek

Przewiń do góry