Data wpisu: 12.07.2022

Jak przewozić domek mobilny bez homologacji — transport wielkogabarytowy

Transport domków mobilnych

Domy mobilne z roku na rok cieszą się coraz to większą popularnością i z powodzeniem zastępują tradycyjne domy na działkach rekreacyjnych. Różnic pomiędzy tradycyjnie wybudowanym domem a domkiem mobilnym jest dość sporo. Mini domki różnią się od tradycyjnych budynków m.in. tym, że nie są trwale przywiązane do gruntu i można je swobodnie przenosić oraz zmieniać ich lokalizację. Tradycyjne domy budowane są w docelowym miejscu, natomiast domek mobilny produkuje się na hali producenta, z której następnie jest transportowany w całości pod wskazane miejsce na którym ma zostać umieszczony. Tiny house z pełną homologacją drogową do 3,5 tony może być transportowany przez prywatne auto, natomiast domek mobilny na platformie wymaga specjalistycznego transportu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że domki na platformach, które nie są dopuszczone do ruchu również posiadają koła i mogą być swobodnie przestawiane jako ładunek na przyczepie w obrębie działki lub niedalekich odległości przy pomocy ciągnika. W przypadku mini domków nie transportuje się pojedynczych materiałów budowlanych, a cały i gotowy do użytku produkt. Cała procedura transportowa domku mobilnego wiąże się z kilku etapów i zasad, których należy przestrzegać, aby bezpiecznie przewieźć swój wymarzony tiny house w miejsce docelowe.

Transport mini domku, czyli transport wielkogabarytowy

Transport domów mobilnych jest specjalistyczny, bo ponadgabarytowy. Jednak co kryje się pod słowem ponadgabarytowy? Jest to ładunek niepodzielny, mający większe i cięższe elementy w porównaniu do tych, które są dopuszczalne w prawie drogowym. Mini domek staje się ładunkiem ponadnormatywnym, jeśli jego masa przekracza 42 tony, szerokość to ponad 2,5 metra, długość naczepy ma ponad 16,5 m, długość przyczepy przekracza 18,5 m, a wysokość mierzona łącznie z naczepą i wysokością tiny house jest większa niż 4 m. Przy transporcie ponadgabarytowym wymagana jest obecność i eskorta fachowych pilotów. Jeśli szerokość dachu jest mniejsza niż 3,4 m, wystarczy jeden pilot, jeśli jednak jednostka przekracza ten próg to pilotów musi być dwóch.

Przygotowanie do transportu mini domku

Zanim firma przystąpi do załadunku domku mobilnego i jego transportu w wyznaczone miejsca, musi uzyskać pozwolenie na przewóz i dopełnić kilku formalności. Z racji tego, że mini domek posiada znacznie większe wymiary niż tradycyjna przyczepa kempingowa, to nie można przewieźć go bez zgodny odpowiednich władz. Tiny house posiadające szerokość od 3,5 m w górę stają się niemożliwe do przetransportowania zwykłym samochodem osobowym i należy skorzystać z profesjonalnego przewoźnika i specjalnego samochodu ciężarowego. Transport domku mobilnego może odbyć się dopiero po wyznaczeniu konkretnej trasy i uzyskaniu pozwolenia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w innym razie taki transport może poważnie zagrażać innym użytkownikom dróg i kierowców. Przewożenie mini domków zawsze odbywa się nocą, gdy ruch drogowy nie jest tak natężony, jak w ciągu dnia. Poza kierowcą i obecnością pilotów należy posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OCP, a wszystko to w celu zachowania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Ustawienie domku mobilnego na działce

Wwiezienie i ustawienie domku mobilnego może przebiegać w różny sposób. W tej kwestii warto obiektywnie ocenić działkę i zdecydować jaki sposób będzie najkorzystniejszy, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mini domku. Ogromną zaletą domków mobilnych są koła, które umożliwiają nam swobodne przestawianie i manewrowanie całym domem. Jeśli wymiary działki oraz droga dojazdowa na to pozwalają, to można ustawić domek samodzielnie przy pomocy ciągnika. Mini domki posiadające dyszel przestawny, który można zamontować zarówno z jednej, jak i z drugiej strony domu umożliwiają łatwiejsze manewrowanie obiektem i jego umiejscowienie. Warto pamiętać, że brama wjazdowa na działkę powinna mieć o 1 m więcej szerokości w stosunku do domku — dzięki temu dużo łatwiej manewrować domkiem, a ryzyko jego uszkodzenia jest minimalne. Przy bardziej wymagających terenach z pomocą przyjdzie laweta ciężarowa, która rozładuje domek przy użyciu wciągarki. W skrajnych przypadkach, gdzie droga dojazdowa nie pozwala na wykorzystanie ciężarówek lub ciągnika można wykorzystać dźwig, który ustawi tiny house w wybranym miejscu.


Autor wpisu:
House TD

Domki mobilne

Sprawdź specyfikacje domków mobilnych lub zamów domek.

SpecyfikacjaZamów domek

Przewiń do góry