Data wpisu: 31.05.2022

Instalacja wodociągowa w domku mobilnym

Domek mobilny sposobem na każdy wyjazd

Domki mobilne od kilku lat cieszą się wciąż rosnącą popularnością, a moda na posiadanie domku rekreacyjnego na dobre zadomowiła się wśród różnych społeczności. Tiny house często bywa mylony z tradycyjną przyczepką kempingową, a jest to nic innego jak niewielkich rozmiarów dom, przypominający domek letniskowy, różniący się od niego specyficzną konstrukcją przy podwoziu do którego dodano koła. Występują 2 rodzaje domków mobilnychmini domek na kółkach z pełną homologacją drogową, który może być przewożony autem dokładnie tak samo, jak przyczepa kempingowa oraz domek mobilny na platformie z kołami, który jest traktowany jako ładunek na przyczepie i wymaga specjalistycznego transportu, jeśli chodzi o dłuższe trasy. Domek mobilny stanowi świetną propozycję nie tylko dla posiadaczy działki, ale wszystkich szukających alternatywy dla standardowego domku letniskowego. Ogromną zaletą domków mobilnych jest ich niezbyt skomplikowany transport i możliwość spontanicznych wyjazdów, gdyż wystarczy kilka godzin podróży, aby przenieść się w inne miejsce ze swoim własnym domem i nie martwić się hotelami lub innymi miejscami na wynajem.

Hydraulika w domkach mobilnych

Instalacja wodociągowa zaraz obok instalacji elektrycznej to najważniejszy i niezbędny element wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Głównym zadaniem hydrauliki jest doprowadzanie, rozprowadzanie i odprowadzanie wody w wyznaczonych pomieszczeniach. Poprawnie zaprojektowany i dobrze wykonany system instalacji wodociągowej pozwala cieszyć się dostępem do ciepłej wody w domu. Jak jednak wygląda sprawa hydrauliki w domkach mobilnych? Instalacja wodociągowa jak najbardziej jest możliwa do wykonania we wszelkich mini domkach, a obecnie producenci konsekwentnie wykorzystują nowoczesne rozwiązania, które minimalizują awarię i gwarantują bezpieczeństwo ich użytkowania. Instalacja wodno-kanalizacyjna w domkach mobilnych stanowi system przewodów, dzięki którym można rozprowadzić ciepłą i zimną wodę. Woda do mini domku trafia bezpośrednio ze studni, sieci miejskiej lub innego punktu poboru, a cała instalacja jest zaprojektowana tak, aby nie uległa żadnym uszkodzeniom ani rozszczelnieniom przy transporcie. Warto zaznaczyć, iż cała instalacja jest odporna na ugięcia i regularne zmiany położenia podczas transportowania domków mobilnych.

Instalacja wodna w domku mobilnym

Instalacja wodociągowa w mini domku działa na takiej samej zasadzie jak w tradycyjnym domu lub mieszkaniu. Całość systemu wodno-kanalizacyjnego składa się z wewnętrznej i zewnętrznej części, przez co ścieki i woda są odprowadzane grawitacyjnie. Zewnętrzna część instalacji w domku mobilnym jest umieszczona poniżej poziomu gruntu, gdzie woda jest odprowadzona do ekologicznego szamba lub miejskiej kanalizacji, jeśli działka ma taką możliwość. Instalacja zimnej i ciepłej wody w mini domkach jest projektowana w taki sposób, aby można ją spuścić na okres zimowy. Taki zabieg uchroni domek mobilny przed awarią i zamarznięciem wody w rurach. Jeśli jednak nasz tiny house jest przeznaczony do użytku całorocznego, całość instalacji wodnej jest zaprojektowana w taki sposób, że przy standardowym korzystaniu można z niej korzystać nawet w zimie. W tym celu zazwyczaj stosuje się otulinę termiczną i specjalne kable grzewcze, które utrzymują rury w dodatnich temperaturach.

Instalacja kanalizacyjna w mini domkach

Podłączenie domku mobilnego do sieci kanalizacyjnej nie powinno stanowić ani problemu finansowego, ani logistycznego. Do tego celu wystarczy zakupić odpowiednie rury przeznaczone do odpływu wody i odprowadzenia ścieku, ale trzeba upewnić się, czy działka ma taką możliwość. Kolejną opcją jest pobór wody z własnej studni wykopanej na działce, która jednak wymaga włożenia więcej pracy — aby zapewnić odpowiednie ciśnienie, niezbędna będzie pompa głębinowa oraz trójnik umożliwiający rozdzielenie rur na różne pomieszczenie. Niezbędną inwestycją, jeśli chodzi o sieć kanalizacyjną w mini domkach jest zbiornik na szambo, które należy regularnie opróżniać. Warto wziąć pod uwagę montaż zaworu burzowego, który zapobiega ewentualnemu zalaniu domku mobilnego i uchroni właścicieli od kłopotliwych i niechcianych sytuacji.


Autor wpisu:
House TD

Domki mobilne

Sprawdź specyfikacje domków mobilnych lub zamów domek.

SpecyfikacjaZamów domek

Przewiń do góry