Data wpisu: 11.06.2022

Czy domek mobilny wymaga pozwolenia na działce rekreacyjnej

Największe zalety domków mobilnych

Domki mobilne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne oraz stanowią ciekawą atrakcję, która jest niezwykle funkcjonalna. Ze względu na swoją cenę mini domki są rozpatrywane przez osoby, które za pomocą niewielkiego nakładu finansowego chcą cieszyć się spędzaniem wolnego czasu na działce lub zabrania ze sobą domku na urlop w wiele urokliwych miejsc. Zakup domku mobilnego to ominięcie nie tylko długotrwałego okresu budowlanego, ale także dopełnienie dużo mniejszej ilości formalności, dzięki czemu możesz cieszyć się swoim tiny house niedługo po zakupie. Mini domki na kółkach są tak rozplanowane, aby swobodnie pomieścić kilka osób, a całe wnętrze jest dobrze zaaranżowane i posiada niezbędne pomieszczenia — m.in. kuchnię i łazienkę. W domku mobilnym można łatwo powiększyć jego powierzchnię i dobudować taras, który umożliwi wypoczynek na świeżym powietrzu. To świetna alternatywa dla standardowego domku letniskowego, który dzięki specjalnemu podwoziu można w prosty i bezpieczny sposób przetransportować w różne miejsca.

Mini domek w obszarach chronionych

Wiele cichych i spokojnych miejsc przy jeziorach lub w lasach stanowi obszar chroniony, w których plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje stawiania żadnych budynków. Jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chcemy umieścić w takim miejscu domek mobilny na kółkach. Tiny house może być budowany na rejestrowanej, homologowanej przyczepie ciężarowej lub stanowić mobilną przyczepę na kółkach, którą także można przestawiać. Należy pamiętać, że domki mobilne na kółkach również podlegają przepisom prawa budowlanego, a postawienie mini domku na własnej działce także wiąże się z dopełnieniem kilku formalności, jak na przykład zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę nawet w przypadku domków do 35 m2. Wszystko, co stawiamy na działce musi zostać zalegalizowane, dlatego też w przypadku postawienia domku mobilnego należy przejść przez procedurę zgłoszenia. Pomimo tego, że domek mobilny na kółkach jest postawiony na kołach i nie jest trwale związany z gruntem to niedopełnienie obowiązkowych zgłoszeń może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Domek mobilny na działkach rekreacyjnych

Możliwości zabudowy danych działek są uwzględniane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Podczas zakupu działki należy zwrócić uwagę na rodzaj działki oraz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Do najbardziej atrakcyjnych należą działki leśne, na których budowa domu stanowi nie lada wyzwanie. W większości przypadków przepisy prawne nie zezwalają na żadną budowę w lasach, a nawet jeśli się to uda, to należy postępować zgodnie z wytycznymi. Prawnie nie spotkamy się z określeniem działki rekreacyjnej, a określeniem rodzinnych ogródków działkowych, które stanowią tereny rekreacyjne zarówno w dużych miastach, jak i ich obrzeżach. Jak wygląda sprawa stawiania domków mobilnych na terenach rekreacyjnych? Domki mobilne na kółkach o powierzchni do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę na działkach rekreacyjnych. Działki rekreacyjne służą do czasowego odpoczynku i według przepisów wszelkie zabudowania takie jak altany, wiaty, obiekty i mini domki do 35 m2 mogą się na nich znajdować.

Legalizacja domków mobilnych

Mini domki stanowią idealne rozwiązanie na letni wypoczynek i planowany urlop. To również sposób na spędzanie wolnego czasu na ciekawych terenach. Warto jednak mieć świadomość, że postawienie domku mobilnego wiąże się z dopełnieniem kilku formalności, których zaniechanie może być kosztowne. Ominięcie procedury zgłoszenia lub pozwolenia może skutkować orzeczeniem sądu o usunięciu nielegalnie postawionego obiektu, co jest jednoznaczne z rozbiórką domku mobilnego lub usunięciu go z działki. Ulokowanie mini domku na malowniczym terenie nie jest planem niemożliwym do zrealizowania i z pewnością jest mniej skomplikowanym procesem niż budowa wolnostojącego domu, a cieszy tak samo.

Źródło: https://grunttomazury.pl/domek-mobilny-nie-zawsze-legalny


Autor wpisu:
Tomasz D.

Domki mobilne

Sprawdź specyfikacje domków mobilnych lub zamów domek.

SpecyfikacjaZamów domek

Przewiń do góry